30.10.2020р. 6Б клас

Тема: Способи зображення Землі. Особливості та відмінності зображення земної поверхні на глобусі, космічних знімках, картах, аерознімках, планах.Масштаб та його види.


Уявлення про форму Землі із часом змінювалися, як змінювалися і способи її зображення. Нині знайдено найточніші способи передачі форми нашої планети та її розмірів, визначення висоти місцевості та її зображення на площині.

Ознайомившись із цією темою, ви з’ясуєте, чим розрізняються між собою
глобус, план і карта, яке їхнє практичне значення. Ви навчитеся користуватися
картографічними творами, написаними особливою мовою. Це допоможе вам під
час подорожей, відпочинку, а також у дорослому житті, коли ви здобудете фах.


Існують різні види зображень земної поверхні: малюнок, фотографія, аеро - фотознімок, план, карта, глобус.

Малюнок дає загальне уявлення про вигляд місцевості, але не має точності.

Фотографія — точніше, ніж рисунок, передає особливості місцевості, але добре видно тільки ті предмети, що розташовані на передньому плані.

Аерофотознімок — зображує ділянки поверхні зверху, охоплює значні за розміром території, однак не дає інформації про призначення та назви географічних об’єктів.

План місцевості — зображує невеликі ділянки місцевості, має високу точність та містить характеристики географічних об’єктів.

Географічна карта — зменшене зображення різних за розмірами ділянок земної поверхні, складають з урахуванням кулястості Землі, подані характеристики об’єктів.

Глобус — найточніше передає зовнішній вигляд нашої планети,але не відображає дрібні об’єкти, до того ж він громіздкий.

 Земну поверхню можна зобразити на площині у вигляді малюнка, фотознімка, аерофотознімку, космічного знімка, плану та географічної карти.

Найбільш точно передає зовнішній вигляд нашої планети глобус.Найбільш досконалими способами зображення земної поверхні є план, кар­та і глобус.

Глобус — об’ємна модель Землі.Глобус найточніше, без спотворення зображує земну поверхню, проте у повсякденному житті та практичній діяльності його використовувати незручно.

 





Словник(будь ласка, випишіть визначення у зошит)

Масштаб — це міра зменшення відстаней певної місцевості під час зображення їх на плані та карті.

Масштаб — це відношення довжини відрізка на плані, карті або глобусі до його дійсної довжини на місцевості.

Числовий масштаб -  являє собою дріб, чисельник якого дорівнює одиниці, а знаменник – це число, що показує, у скільки разів відстань на плані або карті менша за реальну відстань на місцевості.

Іменований масштаб – виражає словами й цифрами, яка відстань на місцевості відповідає одному сантиметру на плані або карті.

Лінійний масштаб – являє собою графічне вираження числового масштабу у вигляді мірної лінійки, розділеної на рівні відрізки довжиною в один сантиметр.

Масштаб на планах та картах звичайно показують у трьох видах: числовому, іменованому та лінійному. Масштаб зазначають на кожному плані, географічній карті та глобусі. Існує декілька способів запису масштабу. Чим більше число у знаменнику числового масштабу, тим масштаб менший.

 Переведення масштабів з одного виду в інший

Приклад 1. Переведіть числовий масштаб 1: 5000 в іменований.

Щоб перевести числовий масштаб в іменований, необхідно знаменник перевести із сантиметрів у метри (якщо в знаменнику число має понад п’ять нулів, слід перевести його в кілометри, пам’ятаючи, що в 1 км 100 000 см):

5000 : 10 = 50.

Відповідь: в 1 см 50 м.

Приклад 2. Переведіть іменований масштаб «в 1 см 250 м» у числовий.

Щоб перевести іменований масштаб у числовий, потрібно метри (кілометри) перевести в сантиметри та записати у вигляді дробу:

250 х 100 = 25 000.

Відповідь: 1 : 25 000.

Для переведення числового масштабу в іменований необхідно знаменник перевести із сантиметрів у метри (тобто відняти два нулі). Якщо знаменник є цифрою з п’ятьма й більше нулями, то її можна перевести в кілометри (відняти ще три нулі).

 Визначення дійсних відстаней за планом і картою

Приклад 1. Визначте відстань на плані в атласі від млина до джерела.

Щоб визначити дійсну відстань на місцевості між двома об’єктами потрібно лінійкою виміряти відстань між ними в сантиметрах, помножити на величину масштабу та перевести в метри (або кілометри). Відстань на плані між млином і джерелом становить 3,4 см, а величина масштабу — 10 000 см.

3,4 х 10 000 = 34 000 (см) = 340 (м).

Приклад 2. За фізичною картою України в атласі визначте відстань між Києвом і Харковом.

Відстань на карті між Києвом і Харковом дорівнює 11,7 см. Для обчислення великих відстаней зручно користуватися іменованим масштабом. Масштаб фізичної карти України — у 1 см 35 км.11,7 х 35 = 409,5 (км).


 

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 10, 11, стр.43-48.


«Картографічний практикум»(письмово в зошиті виконати по варіантах, 1 група виконує перший варіант, 2 група виконує відповідно другий варіант)


Варіант І

Варіант ІІ

Переведіть числовий масштаб в імено ваний.

Переведіть іменований масштаб у числовий.

а) 1 : 200 000.

б) 1 : 500.

в) 1 : 1 000 000.

г) 1 : 1000.

а) В 1 см 200 м.

б) В 1 см 1 км.

в) В 1 см 5 м.

г) В 1 см 80 км.




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу