8Б 14.05


Тема: "Густота населення. Населенні пункти"


Населення на нашій планеті розміщується дуже нерівномірно. Наявність питної води, близькість до моря, родючі ґрунти, сприятливі кліматичні умови та інші природні чинники визначали кількість розміщення населення в тому чи іншому регіоні світу. З розвитком цивілізації до них додаються соціальні, економічні, екологічні чинники. Простежити особливості розміщення населення дасть змогу показник густоти населення.
Густота (щільність) населення — ступінь населеності певної території; розраховується діленням наявного населення на площу території, країни загалом чи окремого регіону.
На розміщення (щільність) населення впливають історичний та природний чинники. Історичний виражений в історії заселення окремих територій — відкритті, колонізації та освоєнні нових земель. Найбільш яскраво проявилась дія цього фактору для Росії, Канади, СІНА, країн Африки, Латинської Америки, Австралії. Наслідки прояву природного чинника:
- Основна частина населення світу проживає на рівнинах, більше половини його — на низовинах, в горах — лише 8% населення світу.
- Більшість населення світу проживає в помірному і субтропічному кліматичних поясах. Менше всього заселені арктичні й тропічні пустелі, тайга, тундра й вологі екваторіальні ліси.
- Найвища щільність населення спостерігається в долинах великих річок (Інд, Ганг, Брахмапутра, Янцзи, Хуанхе, Ніл, Волга, Міссісіпі).
- Населення концентрується поблизу узбережжя морів і океанів.
- Родючі ґрунти сприяють розвитку землеробства й «притягують» населення.



     Усе населення країни проживає у населених пунктах — поселеннях. Усі поселення пов"язані між собою різноманітними зв"язками й разом складають систему розселення. Розселення населення неоднакове у різних регіонах країни. Це залежить від багатьох чинників: історичних подій минулого, виникнення та розміщення природних особливостей місцевості, виробництва та багатьох інших факторів.
                   Із 1924 р. містами в Україні стали називати населені пункти з населенням 10 тис. осіб і більше, а селищами міського типу — із населенням не менше 3 тис. жителів (за умови, що більшість населення не зайнята в сільському господарстві). Такі критерії виділення міст і селищ міського типу збереглися в Україні й донині.
Отже, Місто — населений пункт, кількість населення якого складає не менш 10 тис. осіб і більша частина (не менш 80%) зайнята не в сільському господарстві.
П’ять міст на заході України набули цей статус історично й зберігають його, незважаючи на те що кількість їх населення менше 2,5 тис. жителів. Найменшими містами України є Угнів Львівської області (налічує менше 1 тис. жителів), Берестечко Волинської області (1,7 тис. жителів), Герца Чернівецької області (2,1 тис. жителів). Узагалі в Україні на 2017 р. налічується 102 міста, які мають населення менше 10 тис. жителів. У більшості з них у радянські часи населення досягло 10 тис. жителів (і вони отримали статус міста)
         В Україні є Міста мільйонери за статистичними даними їх три: Київ (2,9 млн), Харків (1,45 млн), Одеса(1,01млн.)
-         Дуже великі міста (500 тис. — 1 млн жителів)  Дніпро (993 тис.), Донецьк (950 тис.), Запоріжжя (766 тис.), Львів (729 тис.), Кривий Ріг (646 тис.)
     -      Середні міста (50—100 тис. жителів)  Бровари (99 тис.),
                Умань (87тис.), Мукачеве (85 тис.)
Малі міста, у тому числі: Міста з населенням 20—50 тис. жителів
Охтирка (49 тис.), Марганець (48 тис.), Трускавець (29 тис.)
                                         Міста з населенням 10—20 тис. жителів
Скадовськ (19 тис.), Старобільськ (18 тис.), Гребінка (11 тис.)
                                  Міста з населенням менше 10 тис. жителів Зіньків (9,9 тис.), Хотин (9,6 тис.), Моршин (6 тис.)

Жителі міст Прип’ять і Чорнобиль були евакуйовані внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Тому офіційно ці міста вважаються безлюдними (хоча щодо Чорнобиля це не зовсім так).
В Україні у 2017 р. налічувалося 1345 міських поселень, із них 460 міст  та 885 селищ міського типу.

Міста класифікують також за переважаючими суспільними функціями:
- Які можуть бути міста, які функцію виконувати?
1) головний адміністративно-політичний, промисловий, науковий,
культурний центр, столиця держави — місто Київ;
2) багатофункціональні (центри областей);
3) промислові центри (Кривий Ріг, Маріуполь, Кременчук);
4) переважно одногалузеві промислові центри (Комсомольськ);
5) транспортні центри (Гребінка, Конотоп, Жмеринка, Козятин);
6) місцеві господарсько-організаційні центри (переважно райцентри, малі міста);
7) міста-курорти (Трускавець, Моршин, Миргород);
8) міста — туристичні центри, центри паломництва (Хотин, Новгород-Сіверський, Вилкове, Почаїв).

До селищ міського типу можуть бути віднесені населені пункти, розташовані при промислових підприємствах, залізничних вузлах, гідротехнічних спорудах, підприємствах із виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, а також населені пункти, на території яких розташовані вищі та
середні спеціальні навчальні заклади, науково-дослідні установи, санаторії та інші стаціонарні лікувальні й оздоровчі заклади, із кількістю населення понад 2 тис. жителів.
Отже, Селище міського типу — перехідна форма населеного пункту, кількість жителів якого становить не менше 3 тис. чоловік, за умови, що більшість населення (80 %) не займається сільським господарством.
Сільські поселення в Україні
 Після скасування кріпацтва в Російській імперії в 1861 р., унаслідок швидкого розвитку промисловості в другій половині XIX ст. почався період поступового скорочення кількості сільського населення у 1860 р. воно становило 93,6 %
  У наш час сільське населення по території країни розподіляється нерівномірно. Найбільша частка сільського населення проживає в західних і центральних областях України — 40—50 %, найменша — у східних і південних областях — 10—20 %.
В Україні на 2017 р. налічувалося 28 388 сільських населених пунктів.
Сільські поселення поділяють за кількістю людей у селах на малі — до 500, середні — 500—1000 і великі — понад 1000 жителів.
На людність і розміщення сільських поселень впливають природні умови території. Невеликі села переважають на півночі України, у Поліссі. Вони розташовані на підвищеннях місцевості (вододільних рівнинах), подалі від заболочених берегів річок.
 Села людністю 500—1000 і більше жителів переважають у лісостеповій і на півночі степової зони. Тут характерний долинно-яружний тип розселення. У долинах більш вологий мікроклімат, ближче до поверхні залягають ґрунтові води, що давало можливість копати криниці й створювати ставки.
Великі села на півдні України, у степовій зоні, на декілька кілометрів простягаються уздовж долин річок або балок. Південні села мають великі розміри та велику кількість жителів. Найбільше село України — Костянтинівка Запорізької області — налічує понад 12 тис. жителів.
  У гірських районах поширений гірсько-долинний тип розселення. Переважають села середніх розмірів. Села дуже витягнуті вздовж річок і струмків. Найдовше село в Україні — Микуличин у долині річки Прут (Івано-Франківська область) — має загальну протяжність 44 км.
За характером розселення сільські поселення поділяються:
 долинно-яружний тип розселення і гірсько-долинний тип розселення.

За формою сільське розселення поділяють на дисперсне (розсіяне) — окремі подвір’я-садиби (хутори) та дисперсно-групове (села).

Система сільського розселення в Україні змінюється стихійно.


Урбанізація

Станом на 01.01.2015 р. міське населення України становило 69,1 % від загальної кількості населення.
Протягом багатьох років в Україні відбувається ріст міст і міського населення. Цей процес називається урбанізацією.
Урбанізаціяісторичний  процес зростання міського населення, швидкий ріст міст, зростання ролі міст у розвитку суспільства.
  Рівень урбанізації – це частка городян у загальній кількості населення країни. Даний показник виражається у відсотках.

Таким чином, частка міського населення й кількість міст особливо активно зростали протягом XX ст. Найвищі темпи урбанізації спостерігалися у 60—70 рр. XX ст. Найбільш урбанізованими є індустріальні райони Донбасу і Придніпров’я (частка міського населення — до 90 %). Найменш урбанізованими є деякі західні області України: Закарпатська, Чернівецька, Івано-Франківська, Тернопільська області.

Причини Урбанізації

1) перетворення сільських населених пунктів на міські (зрідка — побудови нових міст);
 2) міграції населення із сільських населених пунктів у міста (особливо великі: Надлишок робочої сили в сільській місцевості (аграрне перенаселення) обумовлений високою народжуваністю і природним приростом.
 Формування широких приміських зон навколо великих міст (субурбанізація). Субурбанізація має переваги (у так званій «котеджній забудові», яка дозволяє людям відчувати себе ближчими до природи. процес зростання і розвитку приміської зони великих міст, унаслідок чого формуються міські агломерації.
Субурбанізація є подальшим етапом урбанізації. Характеризується вищими темпами збільшення кількості жителів приміських поселень і міст-супутників порівняно з містами — центрами агломерацій.

       
Перегляньте презентації, вони допоможуть краще засвоїти матеріал:







Після опрацюйте параграфи 51 та 52 та перевірте знання:

 Код доступу 748296








відкривши посилання



508905

відкривши посилання


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу