6Д клас 24.09.2020р.

Тема: міжнародні дослідження Землі. Географічні дослідження в Україні на сучасному етапі.

Сучасне геогра­фічне пізнання Землі є дуже складним, тому вимагає об'єднання зусиль учених різних країн. Форми міжнародного співробітництва різноманітні: Міжнародна програма, Міжнародний рік, Міжнародний експеримент тощо. Найчастіше об'єктами міжнародних географічних досліджень стають Арктика й Антарктида, Світовий океан, процеси в атмосфері та літосфері.

В Антарктиді постійно проводяться дослідження ученими різних країн. Зокрема, діє українська антарктична станція "Академік Вернадський".

У 1932-1933 роках проведено Міжнародний полярний рік. Учені створили першу карту глибин Північного Льодовитого океану; здобули відомості про товщину льодового покриву Антарктиди.

1 липня 1957 року почалося вивчення фізичних процесів у літосфері, атмосфері та гідросфері.

У 1978-1979 роках проводилася міжнародна програма дослідження процесів у атмосфері. Дослідження велися з радянських та американських штучних супутників Землі. У результаті досліджень створено теоретичні основи довгострокових прогнозів погоди та змін клімату. Нині широко використовуються космічні знімки для вивчення природних процесів і несприятливих змін довкілля в різних місцях Землі.

Важливу роль у сучасному пізнанні природи відіграють космічні дослідження. З космосу спостерігають за погодою, ведуть пошуки корисних копалин, попереджають про можливість екологічних катастроф, вивчають рухи земної кори. Завдяки космічним знімкам створюють детальні карти земної поверхні, розгадують таємниці Землі. Космічне землезнавство — нова галузь сучасної географії, яка швидко розвивається.

Координація географічних досліджень у сучасному світі здійснюється Міжнародним географічним союзом.

Наша держава бере активну участь у запуску космічних апаратів, за допомогою яких, зокрема, здійснюється теле- та радіозв'язок.

 

Вітчизняні вчені-географи (С. Рудницький, П. Тутковський, К. Воблий, К. Геренчук)

Вагомий доробок у розвиток географії у XX столітті внесли українські вчені, зокрема, Степан Львович Рудницький і Павло Аполлонович Тутковський.

Саме Рудницького вважають основоположником української національної географії. Учений був організатором і першим директором Українського інституту географії і картографії в Харкові. Він підкреслював, що особливістю географії є те, що вона розглядає земні об'єкти і явищ а не самі по собі, а в їхніх усебічних взаємозв'язках. Видатний географ писав підручники, наукові праці, складав карти.

Академік Тутковський П.А. є засновником українського географічного краєзнавства. Учений відкрив багато географічних та геологічних об'єктів (наприклад, давніх вулканів). Він досліджував гірські породи та форми земної поверхні, підземні води України.

Дійсний член і віце-президент Академії наук України К.Воблий вивчав економіку й населення України. У 1922 р. він написав один із перших підручників з економічної географії України.

Рельєф і природоохоронні проблеми України досліджував професор Львівського університету К. Геренчук.

Організацією сучасних географічних досліджень займається Інститут географії Академії наук та Географічне товариство України.

Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 7. На контурну карту нанести подорожі Марко Поло, Христофора Колумба, Фернана Магеллана, Абеля Тасмана, Джеймса Кука, Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського,Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарєва.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу