6А клас 24.09.2020р.

Тема: міжнародні дослідження Землі. Географічні дослідження в Україні на сучасному етапі.

Сучасне геогра­фічне пізнання Землі є дуже складним, тому вимагає об'єднання зусиль учених різних країн. Форми міжнародного співробітництва різноманітні: Міжнародна програма, Міжнародний рік, Міжнародний експеримент тощо. Найчастіше об'єктами міжнародних географічних досліджень стають Арктика й Антарктида, Світовий океан, процеси в атмосфері та літосфері.

В Антарктиді постійно проводяться дослідження ученими різних країн. Зокрема, діє українська антарктична станція "Академік Вернадський".

У 1932-1933 роках проведено Міжнародний полярний рік. Учені створили першу карту глибин Північного Льодовитого океану; здобули відомості про товщину льодового покриву Антарктиди.

1 липня 1957 року почалося вивчення фізичних процесів у літосфері, атмосфері та гідросфері.

У 1978-1979 роках проводилася міжнародна програма дослідження процесів у атмосфері. Дослідження велися з радянських та американських штучних супутників Землі. У результаті досліджень створено теоретичні основи довгострокових прогнозів погоди та змін клімату. Нині широко використовуються космічні знімки для вивчення природних процесів і несприятливих змін довкілля в різних місцях Землі.

Важливу роль у сучасному пізнанні природи відіграють космічні дослідження. З космосу спостерігають за погодою, ведуть пошуки корисних копалин, попереджають про можливість екологічних катастроф, вивчають рухи земної кори. Завдяки космічним знімкам створюють детальні карти земної поверхні, розгадують таємниці Землі. Космічне землезнавство — нова галузь сучасної географії, яка швидко розвивається.

Координація географічних досліджень у сучасному світі здійснюється Міжнародним географічним союзом.

Наша держава бере активну участь у запуску космічних апаратів, за допомогою яких, зокрема, здійснюється теле- та радіозв'язок.

 

Вітчизняні вчені-географи (С. Рудницький, П. Тутковський, К. Воблий, К. Геренчук)

Вагомий доробок у розвиток географії у XX столітті внесли українські вчені, зокрема, Степан Львович Рудницький і Павло Аполлонович Тутковський.

Саме Рудницького вважають основоположником української національної географії. Учений був організатором і першим директором Українського інституту географії і картографії в Харкові. Він підкреслював, що особливістю географії є те, що вона розглядає земні об'єкти і явищ а не самі по собі, а в їхніх усебічних взаємозв'язках. Видатний географ писав підручники, наукові праці, складав карти.

Академік Тутковський П.А. є засновником українського географічного краєзнавства. Учений відкрив багато географічних та геологічних об'єктів (наприклад, давніх вулканів). Він досліджував гірські породи та форми земної поверхні, підземні води України.

Дійсний член і віце-президент Академії наук України К.Воблий вивчав економіку й населення України. У 1922 р. він написав один із перших підручників з економічної географії України.

Рельєф і природоохоронні проблеми України досліджував професор Львівського університету К. Геренчук.

Організацією сучасних географічних досліджень займається Інститут географії Академії наук та Географічне товариство України.

Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 7, повторити параграфи 1-6. На контурну карту нанести подорожі Марко Поло, Христофора Колумба, Фернана Магеллана, Абеля Тасмана, Джеймса Кука, Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського,Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарєва.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу